Choď na obsah Choď na menu
 


Standard SK

Krajina pôvodu:   Japonsko
Krajina vývoja:   USA
Publikovaný dňa:   06.07.2005
Klasifikácia FCI:  

Skupina 5  špice a primitívne plemená           Bez pracovnej skúšky.

Využitie:    Sprievodný pes
Stručná história:   História  Americkej Akity je podobná histórii japonských Akít. Od r. 1603 v regióne Akita boli používané Matagi Akity /stredne veľké na medvede poľujúce psy/ ako bojové psy. Od r. 1868 Matagi Akity boli krížené s Tosami a Mastifmi. Dôsledkom toho bolo, že veľkosť Akít narastala, ale charakteristika spojená so špicovitými typmi sa strácala. V r. 1908 boli psie zápasy zakázané, ale napriek tomu boli Akity zachované a kultivované ako veľké japonské plemeno. Výsledkom bolo deväť skvelých príkladov Akít, ktoré boli vymenované za národný poklad. Počas II. svetovej vojny 1939 - 1945 bolo bežné používať psov na kožušinu pre armádne účely. Polícia nariadila skonfiškovať všetkých psov okrem Nemeckých ovčiakov, ktoré boli používané na vojenské účely. Niekoľko nadšencov sa však pokúšalo obísť nariadenie krížením s Nemeckým ovčiakom. Po skončení II. svetovej vojny boli Akity drasticky početne zredukované a existovali tri odlišné typy: Matagi Akity, bojové Akity a pastierske Akity. Toto vytvorilo veľmi zmätenú situáciu v plemene. Počas procesu obnovy a čistoty plemena po vojne, Kongo - Go z Dewa línie sa dočasne stal úžasne populárny a veľa Akít z Dewa línie, ktoré predstavovali charakteristiky vplyvu Mastifov a Nemeckých ovčiakov boli dovezené do USA armádnymi jednotkami. Akity z Dewa línie inteligentné, schopné adaptácie v rôznych oblastiach fascinovali chovateľov v USA a. táto línia bola rozvíjaná u narastajúceho počtu chovateľov, pričom zaznamenala úžasný nárast popularity. Akita Club of America bol založený v r. 1956 a Amerikan Kennel Club /AKC/ akceptoval plemeno zápisom /zápisom do plemennej knihy a riadnym vystavením dokladov/ v októbri 1972. Predsa len v tom čase AKC a JKC /Japan Kennel Club/  nemali recipročné dohody pre uznávanie rodokmeňov navzájom, a preto boli zatvorené dvere pre uvedenie nových krvných línií z Japonska. Dôsledkom toho Akity v USA sa stali odlišné od tých v  Japonsku v krajine pôvodu. Vyvíjali sa ako samostatný typ v USA, ktorého charakteristika a vzhľad zostal nezmenený od roku 1955. Toto vytvára ostrý kontrast s Akitami v Japonsku, ktoré boli prekrížené s Matagi Akitami z dôvodu obnovenia originálneho čistého plemena.
Celkový vzhľad:   Pes veľkých rozmerov, pevne stavaný, dobre vyvážený s pevnou podstatou a ťažkými kosťami. Široká hlava formujúca tupý trojuholník, s hlbokou papuľou, relatívne malé oči a vztýčené uši nesené dopredu skoro v línii so zadnou časťou krku sú charakteristické pre toto plemeno. 
Dôležité proporcie:  

Pomer výšky v kohútiku k dĺžke tela je 9:10 u psov a 9:11 u sučiek.

Hĺbka hrudníka meria polovicou výšky psa v kohútiku.

Vzdialenosť konca nosa po stop na čele je úmerná vzdialenosti stopu ku zátylku v pomere 2:3.

Správanie/temperament:   Priateľský, ostražitý, vnímavý, dôstojný, učenlivý a odvážny
Výška:  

Psy      66 - 71 cm /22 - 28 inch/

Suky    61 - 66 cm /24 - 26 inch/

Hlava:    Masívna, ale proporčne vyvážená k telu, v pokoji voľná a bez vrások. Pri pohľade zhora hlava vytvára tupý trojuholník.
Lebečná partia:   Plochá a široká medzi ušami. Plytká brázda zreteľne rozdeľuje čelo
Stop:   Dobre definovaný, ale nie príliš strmý.
Nos:   Široký a čierny. Nepatrný a rovnomerne rozptýlený nedostatok pigmentu na nose je akceptovaný iba u bielych psov, ale čierny pigment je vždy uprednostňovaný.
Papuľa:   široká, hlboká a plná
Pysky:   Čierne. Nie visiace. Jazyk ružový
Zuby:    Čeľuste nie sú zaoblené, majú tupé zaúhlenie, pevné a silné. Zuby silné pravidelné s plným chrupom, nožnicový  záhryz je uprednostňovaný, ale kliešťový je prijateľný
Oči:   Tmavo hnedé, relatívne malé, nevystúpené, skoro trojuholníkového tvaru. Očné viečka čierne a pevné.                        
Ušnice:    Pevne vztýčené a v porovnaní so zbytkom hlavy relatívne malé. Pokiaľ je ucho prehnuté dopredu za účelom merania dĺžky špička ucha sa dotýka horného viečka. Uši sú trojuholníkové mierne zaokrúhlené na končekoch, široké pri koreni, nie sú príliš nízko položené. Pri pohľade zboku sú uši  nasadené v uhle dopredu ponad oči sledujúc líniu krku.
Krk:    Hrubý a svalnatý s minimálnym lalokom, pomerne krátky, postupne sa rozširujúci k pleciam. Oblasť kohútiku harmonicky splýva so základom lebky.
Trup:    Dlhšie ako vysoké. Koža nie je príliš tenká ani príliš napätá ani príliš voľná
Chrbát:   V jednej úrovni
Hruď:    Široká a hlboká. Rebrá riadne klenuté s úplne vyvinutým predhrudím.
Hruď:    Široká a hlboká. Rebrá riadne klenuté s úplne vyvinutým predhrudím
Spodná línia a brucho:   Mierne vtiahnuté
Predné končatiny:   S hrubými kosťami a pri pohľade spredu rovné.
Plecia:   Pevné a silné primerane položené dozadu.
Lopatky:   Nepatrne naklonené dopredu v uhle približne 15 stupňov k zvislej polohe
Zadné končatiny:   Pevne osvalené, široké a kosti porovnateľné s prednými končatinami. Pokiaľ sa vyskytnú vlčie pazúry na zadných končatinách obvykle sa odstraňujú.
Stehná:   Pevné, dobre vyvinuté, pri pohľade zozadu paralelné
Predkolenie:   Stredne zauhlené
Pätové kĺby:   Nízko spustené dolu, nevytočené ani dnu ani von.
Laby:   Rovné, mačacie, dobre klenuté prsty na tučných vankúšikoch.
Chôdza/pohyb:   Energický, priestorový s pravidelným dosahom a mechanikou. Zadné končatiny sa pohybujú v línii s prednými. Chrbát zostáva rovný, pevný a v jednej úrovni.
Chvost:   Veľký a dobre osrstený nasadený vysoko a nesený ponad chrbát, alebo popri boku v troch štvrtinách. Raz alebo dvakrát zatočený vždy v uhle, k alebo pod úrovňou chrbta. V troch štvrtinách zatočenia klesá úplne dolu na bok. Koreň chvosta je veľký a pevný.

Koncová kosť chvosta dosahuje pätu, keď je spustený dolu. Srsť je hrubá, rovná a hustá, bez náznaku chochola.

Srsť:   Dvojitá srsť. Podsada silná, jemná, hustá a kratšia ako krycia srsť. Krycia srsť rovná, drsná / tvrdá a stojaca viac menej od tela. Srsť na hlave, dolných končatinách a ušiach krátka. Dĺžka srsti na kohútiku a krížoch je približne 5 cm dlhá, ktorá je nepatrne dlhšia ako na zvyšku tela s výnimkou chvosta, kde je srsť najdlhšia a najbohatšia.
Sfarbenie:   Akákoľvek napr. červená, plavá, biela atď., alebo ešte sfarbenie pinto  a žíhané. Farby sú brilantné a čisté, znaky sú dobre vyvážené, s maskou alebo bez masky alebo s lysinkou. Bieli psi jednoliaty vo farbe, nemajú masky. Pinto sfarbenie má biely základ s veľkými náhodne rozmiestnenými farebnými plochami pokrývajúce hlavu a viac ako jednu tretinu tela. Podsada môže mať odlišnú farbu od krycej srsti.
Vady:  

Akákoľvek odchýlka od predošlých bodov má byť považovaná za chybu. Danú chybu je treba posudzovať v presnom pomere k jej závažnosti.

- psy s výzorom suky a suky s výzorom psa

- úzka alebo špicatá hlava

- akýkoľvek chýbajúci zub /okrem dvoch z PM1 a / alebo M3/

- modro alebo čierne škvrnitý jazyk

- svetlé oko

- krátky chvost

- vbočené alebo vybočené lakte

- akýkoľvek náznak hrivy alebo zástavíc

- bojazlivosť alebo agresivita

Vážne vady:   

- ľahký v substancii

- ľahká kostra

Vylučujúce vady:   

- totálne nepigmentovaný nos. Nos s nepigmentovanými plochami /motýli nos/

- spadnuté, zvesené alebo ohnuté uši

- podzhryz alebo predhryz

- kosákovitý alebo nezatočený chvost

- psy pod 63,5 cm /25 inch/, suky pod 58,5 cm /23 inch/

Upozornenie:  

 Samci musia mať dva očividne normálne semenníky plne zostúpené v miešku.